ادتا (ا د ت آ) دو سدیم و چهار سدیم نمایش بزرگتر

ادتا (ا د ت آ) دو سدیم و چهار سدیم

محصول جدید

آتیلن دی امین تترا استیک اسید سدیم سالت 2 سدیم نیز نامیده میشود. عموماً بعنوان کلات کننده و سختگیر آب استفاده میشود.
  ادتا 4 سدیمبعنوان کلات کننده مورد استفاده قرار میگیرد.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

اطلاعات بیشتر


ادتا EDTA

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یا به اختصار EDTA آمینوپلی  کربوکسیلیک اسیدی است که ماده ای بیرنگ و قابل حل در آب است. فرمول شیمیایی این ترکیب C10H16N2O8  و وزن مولکلولی 24/292  g·mol−1  است

تولید

این ترکیب بری اولین بار در سال 1935 توسط مونز در اثر اختلاط اتیلن دی آمین و کلرو دی استیک اسید ایجاد شد.امروزه EDTA  از واکنش اتیلن دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید سنتز می­شود.این مسیر منجر به تولید نمک سدیم شده که در مرحله بعدی تبدیل به اسید می­شود.

H2NCH2CH2NH2 + 4 CH2O + 4 NaCN + 4 H2O → (NaO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2Na)2 + 4 NH3

(NaO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2Na)2 + 4 HCl → (HO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2H)2 + 4 NaCl

 

این فرآیند سالانه برای تولید 80 هزار تن EDTA  صورت می­گیرد.

کاربرد

EDTA برای انحلال رسوبات آهکی به طور گسترده ای استفاده می­شود. مورد عمده مصرف این ماده در جداسازی یون های فلزی موجود در محلول های آبی است. در صنعت نساجی ضمن گرفتن یون ها، از ایجاد ناخالصی در رنگ های سنتز شده جلوگیری کرده و مانع از تغییر رنگ آنها می­شود. در صنعت خمیر و کاغذ از عملکرد یون های فلزی به خصوص از Mn2 خودداری کرده و با مهار آنها کاتالیز نامتناسب هیدروژن پر اکساید (که به عنوان سفید کننده فاقد کلر شناخته می­شود) را متوقف می­کند.

به علل مشابه به برخی مواد غذایی افزوده می­شود تا مدت نگهداری آنها را افزایش دهد.

کاهش سختی آب در لباسشویی ها و همچنین در مقیاس های بزرگتر در دیگ های بخار مربوط به اتصال  یون های Ca2+, Mg2+ و سایر یون های فلزی است. که در این مورد نیز از EDTA استفاده می­شود . در حضوریون های فلزی رسوب می­کنند به همین دلیل در اکثر شوینده ها از این ماده استفاده می­شود.

حل کردن یون های آهن توسط EDTA می­تواند در PH خنثی و یا اسیدی انجام شود. این ویژگی در بخش کشاورزی خصوصا کشت های هیدروپونیک(آب پایه ) اهمیت اساسی دارد. البته با توجه به این نکته که تشکیل لیگاند وابسته به اسیدیته است EDTA در  بهبود حلالیت آهن در خاک های خنثی تاثیری ندارد.

به عبارت دیگر در pH نزدیک خنثی و بالاتر از آن ، آهن (III) به شکل نمک نامحلولی در میآید، که دسترسی کمتری به گونه های گیاهی حساس دارد و  مطلوب نیست

EDTA برای حذف هیدر.زن سولفید از جریان گاز نیز مورد استفاده قرار میگیرد.در این تبدیل هیدروژن سولفید به عنصر گوگرد اکسید می­شود:

  2 [Fe(edta)] + H2S → 2 [Fe(edta)]2− + S + 2 H+

این ماده در جداسازی فلزات لانتانید توسط کروماتوگرافی تبادل یونی نیز کاربرد دارد. تبادل یونی امروزه به عنوان تنها روش ایجاد لانتانیدها با درصد خلوص بالاست.

صنایع داروسازی

EDTA  در لیست سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از داروهای بسیا مهم تلقی می­شود.

این ترکیب برای درمان مسمومیت به سرب و جیوه  مورد استفاده قرار می­گیرد. هم چنین برای حذف آهن اضافی از بدن برای درمان عوارض ناشی از تزریق های مکرر در بیماران مبتلا به تالاسمی کاربرد دارد.

 در دندانپزشکی برای حذف باقیمانده های موجود در کانال ریشه و آماده کردن آن برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار میگیرد.در قطره های چشمی به عنوانن ماده نگهدارنده افزوده می­شود.

[Cr(edta)]در ارزیابی عملکرد کلیه نیز مورد استفاده قرار می­گیرد به این صورت که به صورت داخل وریدی تزریق میشود و از میزان خروج آن از ادرار  برای ارزیابی میزان تصفیة گلومرولی استفاده می­کنند.

برخی پزشکان معتقددنEDTA  به عناون یک آنتی اکسیدان عمل میکند و از اتصال رادیکال های آزاد به دیواره سلول های خونی جلوگیری می­کند.

جهت کسب اطلاعات در مورد قیمت فروش  با شماره های شرکت 7-95023710(031) و یا با مدیرفروش آقای امیری به شماره 09120857730 تماس حاصل فرمایید.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

ادتا (ا د ت آ) دو سدیم و چهار سدیم

ادتا (ا د ت آ) دو سدیم و چهار سدیم

آتیلن دی امین تترا استیک اسید سدیم سالت 2 سدیم نیز نامیده میشود. عموماً بعنوان کلات کننده و سختگیر آب استفاده میشود.
  ادتا 4 سدیمبعنوان کلات کننده مورد استفاده قرار میگیرد.

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: