اسید سیتریک(جوهر لیمو) Citric Acid نمایش بزرگتر

اسید سیتریک(جوهر لیمو) Citric Acid

محصول جدید

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. فرمول شیمیایی آن C₆H₈O₇ می‌باشد. و نام آیوپاک آن ‎۲-hydroxypropane-۱٬۲،۳-tricarboxylic acid‎ است. این اسید توسط دانشمند ایرانی جابر بن حیان کشف گردید. ویکی‌پدیا
فرمول: C6H8O7
چگالی: ۱٫۶۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب
جرم مولی: ۱۹۲٫۱۲۴ گرم بر مول
محلول در: آب

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

اطلاعات بیشتر

توضيح فارسي : نام محصول : اسید سیتریک.

نام های دیگر: سیتریک اسید - جوهرلیمو - اسید لیمو.

فرمول شیمیایی : C6H8O7.

انواع اسید سیتریک : اسید سیتریک خشک ( آن هیدروز ) - اسید سیتریک آبدار ( مونو هیدرات).
مشخصات : اسیدیته اسید سیتریک ناشی از وجود سه گروه کربوکسی می‌باشد که می‌توانند پروتون از دست دهند. یون اسید سیتریک به نام سیترات معروف است. اسید استیک خالص مایعی بیرنگ با بوی تیز ، مایعی خورنده و قابل اشتعال می باشد. این اسید در 16.6 درجه سانتی گراد منجمد می شود. به اسید استیک منجمد اسید استیک گلاسیال می گویند.
تاریخچه : سرکه ( اسید استیک رقیق) از دوران باستان برای انسان شناخته شده بود. احتمالا انسان ها در دوران باستان هنگام تهیه شراب از فرایند تخمیر به وجود سرکه پی برده بودند. فیلسوف یونانی ، تیوفاراستوس در سه قرن پیش از میلاد چگونگی واکنش سرکه با فلزات و تولید رنگدانه برای استفاده در نقاشی از کربنات سرب و زاج های سبز ایجاد شده از نمک های مس و استات مس را توضیح داده است.
رومیان باستات با نگهداری شراب ترش در قدح های سربی ، شراب بسیار شیرینی به نام sapa تولید کردند که طعم شیرین آن ناشی از استات سرب بوده است که امروزه دانشمندان مرگ زودرس بسیاری از اشراف روم را به مسمومیت ناشی از این ماده نسبت داده اند. شیمیدانان عصر رنسانس ، اسید استیک منجمد را از تقطیر خشک استات های فلزی تهیه می کردند. در سال 1847 هرمن کولب شیمیدان آلمانی برای اولین بار اسید استیک رااز مواد معدنی سنتز کرد.
تخمیر ‌اسید سیتریک برای نخستین بار به عنوان محصول قارچی توسط Whemer در سال ۱۸۹۳ به وسیله کشت پنی سیلیوم ( انواع قارچها و کپک های Penicillium که روی نان مانده و پنیر مانده میرویند و از آنها پنی سیلین می گیرند) در محیط کشت مشاهده شد. بعد از چند سال او دو رگه ( گونه ) قارچی جدید با خاصیت جمع آوری کننده اسید سیتریک را جدا سازی ( کشت به طوریکه کاملا خالص بماند) کردند که آنها Citromyces نام گرفتند. به هر جهت آزمایشهای صنعتی به علت مشکلات آلودگی و دوره طولانی فرآیند تخمیر ناموفق ماندند. کارCurrie بود که روش تولید صنعتی موفق اسید سیتریک را پایه ریزی کردند. او در سال ۱۹۱۶ فهمید که مقدار قابل ملاحظه ای اسید سیتریک تولید کرد. مهمترین کشف او این بود که قارچ آب پاش نایجر در مقادیر PHدر حدود ۲/۵ الی ۳/۵ خوب رشد کرد و تجمع بالای شکر به تولید اسید سیتریک کمک می کند.
تخمیر های اولیه اسید سیتریک از طریق کشتهای سطحی انجام شدند. در دهه ۱۹۳۰ چند کارخانه در انگلیس‚ شوروی سابق و آلمان برای تولید تجاری راه اندازی شدند. اسید سیتریک معمولا از طریق تخمیر میکروبی زیر آب ملاس ( شیره خام قند) تولید می شود. فرآیند تخمیر از طریق قارچ آب پاش نایجر هنوز هم منبع اصلی تولید اسید سیتریک در سطح جهانی است. اگر چه روشها به سمت تولید اسید سیتریک به روش سنتز ( ساختن ترکیبهای پیچیده تر از راه آمیختن چند ترکیب ساده تر ) توسعه یافتند با استفاده از تخمیر میکروبی موفقیتهای بیشتری حاصل شد و با گذشت زمان این تکنیک گزینش نهایی برای تولید تجاری اسید سیتریک از طریق سنتز شیمیایی شد.
با این وجود معرفی تخمیر زیر آبی مشکلات عدیده ای شامل انتخاب رگه های بار آور با حساسیت کمتر نسبت به مقادیر کم را نشان داد. لازم بود مواد خام را بسیار با دقت در نظر گرفت. کارهای عدیده ای جهت بهینه سازی شرایط برای استفاده از مواد ارزان قیمت مثل ملاس نی شکر، ملاس چقندر قند، نشاسته و نشاسته هیدورلیز شده انجام گرفت. علاوه بر این فهمیدند مقادیر کمی از ین های مسی اضافه‚ به تولید مقادیر زیاد اسید سیتریک کمک می کند.
رشد سالانه ۳/۵ ٪ الی ۴٪ در تقاضا مصرف اسید سیتریک وجود دارد. در سالهای اخیر یک تمایلی قابل ملاحظه به مصرف محصولات کشاورزی به عنوان منابع جایگزین بر کربن و زایدات آن مثل ذرت‚ آناناس‚ نارنگی و ضایعات آب جو‚ مرکبات و پوست کیوی برای تولید اسید سیرتیک به سیله قارچ آب پاش نشان داده شده است. صنعت در جستجوی یک تکنولوژی فرآیند جدید و ارزان و اقتصادی است.
تعریف کامل محصول:
سیتراتها بافرهای خوبی برای کنترل PH محلولهای اسیدی هستند. یون سیترات با بسیاری از فلزات نمک سیترات ایجاد می‌کند که مهمترین آن سیترات کلسیم (جوهر لیمو) می‌باشد که برای نگهداری غذا از فساد و خوش طعم کردن آن بکار می‌رود. یون سیترات می‌تواند با فلزات ترکیبات کی لیتی ایجاد کند.
در دمای اتاق اسید سیتریک ، یک پودر کریستالی سفید می‌باشد که می‌تواند به دو فرم بی آب و یا یک آبه وجود داشته باشد.

کاربرد: اسید سیتریک یا ماده افزودنی چند کاربرده و بی ضرر است. و در سرتاسر جهان به طور کلی بی خطر‌ شناخته شده است و توسط کمیته مشترک صادرات مواد افزودنی غذایی سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوراک و کشاورزی ( وابسته به سازمان ملل) تایید شده است. در صنایع غذایی و دارویی به خاطر بی ضرر شناخته شدن آن‚ طعم اسید مطبوع قابلیت حل پذیری زیاد آن در آب و ویژگی های تثبیت گر بودن آن به صورت فراوان از اسید سیتریک استفاده می شود. اسید سیتریک در مواد آرایشی و بهداشتی به عنوان تثبیت کننده استفاده می شود و در یک مجموعه متنوع و گسترده کاربردهای صنعتی به عنوان تثبیت کننده و هم عامل تشکل بسته اتم استفاده می شود. اسید سیتریک همچنین یک واکنش گر واسطه در ترکیبات شیمیایی است. به علاوه گروه های کربکسیو هیدروکسیل‌آن‚ تشکیل یک مجموعه متنوعی از مولکولهای پیچیده و محصولات واکنش پذیر با گرایش تجاری را میسر می سازد.
دیگر کاربردها :
1. به عنوان ماده محافظ مواد غذایی و چاشنی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
2. اسید سیتریک به دلیل توانایی تشکیل کیلیت با فلزات در ترکیب شوینده‌ها استفاده می‌شود.
3. اسید سیتریک در داروسازی هم کاربرد دارد و به عنوان ماده‌ای بی‌خطر برای مصرف در غذاها شناخته شده است.
4. در صنعت نوشابه و آبمیوه جها ایجاد طعم ترش و مطبوع - برای بازدارندگی فعالیت میکروبی - تنظیم اسیدیته.
5. در صنعت آرایشی و بهداشتی.
6. در تولید ژله ها ، مارمالاد و مرباها جهت ایجاد طعم میوه ای و تنظیم PH.
7. در روغنها و مارگارین.
8. در نگهداری غذاها و میوه های منجمد جهت جلوگیری از کاهش رنگ و عطر فراورده های غذایی.
9. در کنسروسازی جهت جلوگیری از رشد میکروب ها از طریق کاهش Ph.
10. در سوسیس - کالباس و گوشتها
11. در پاستیل - تافی - آب نبات و شیرینی جات جهت ایجاد طعم لیمویی - شفافی لیکور به دلیل ایجاد قند اینورت در شیرینی ها.
12. در محصولات لبنی.

روش تولید اسید سیتریک : اين روش‌ها به دو نوع اصلي تقسیم می‌شوند که عبارتند از: كشت سطحي ( بستر جامد ) و كشت غوطه‌وری.
الف) روش كشت سطحی (بستر جامد) :
اين روش براي نخستين بار در سال1920 به كار گرفته شد، ولي با كاربرد روش كشت غوطه‌وری (به دليل روش اجرایی و بازده تولید مناسب‌ تر)، امروزه روش كشت سطحي به طور معمول در درجه دوم اهميت قرار دارد.
در يكی از حالت های این روش، اسپورهاي آسپرژيلوس نايجر در شرایط محیطی کنترل شده به ظروف حاوي محيط كشت مناسب مانند ضایعات محصولات کشاورزی تلقيح شده، سپس این ظروف درمكان مناسب با دمای حدود 30 درجه سانتيگراد قرار می‌گیرند. اسپورها 24 ساعت پس از تلقيح جوانه مي‌زنند و ميسيليوم سفيد چين داري سطح محيط را مي‌پوشاند. پس از دوره زمانی چند روزه و طی مراحل رشد و نمو میکروارگانیسم، به تدریج محیط کشت از اسپورهای تیره رنگ پر می شود (پایان تولید اسید سیتریک).
ب) روش كشت غوطه‌وری :
در این روش از سوبسترا یا محیط کشت مایع و در شرایط کنترل شده جهت رشد و نمو قارچ استفاده می‌شود. از سال 1940 میلادی تاکنون روش کشت غوطه‌وری به منظور تولید اسید سیتریک در كشورهاي صنعتي توسعه و پيشرفت زيادي نموده است. به دلايلي نظير بازده بيشتر نسبت به روش كشت سطحي، زمان كمتر براي رشد و نموميكروبي، آسانی كار به دلیل وجود وسايل خودكار و كنترل كننده‌ هاي مداوم و دقيق و در نتيجه راحتی بيشتر در زمان ورود و خروج سوبسترا و محصول اين روش رواج بيشتري يافته است.

قيمت ها:

اطلاعات بيشتر :

chimiearia.com

فايل ضميمه :

ندارد

واحد شمارش :

کیلو گرم

جهت کسب اطلاعات در مورد قیمت فروش  با شماره های شرکت 7-95023710(031) و یا با مدیرفروش آقای امیری به شماره 09120857730 تماس حاصل فرمایید.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

اسید سیتریک(جوهر لیمو) Citric Acid

اسید سیتریک(جوهر لیمو) Citric Acid

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. فرمول شیمیایی آن C₆H₈O₇ می‌باشد. و نام آیوپاک آن ‎۲-hydroxypropane-۱٬۲،۳-tricarboxylic acid‎ است. این اسید توسط دانشمند ایرانی جابر بن حیان کشف گردید. ویکی‌پدیا
فرمول: C6H8O7
چگالی: ۱٫۶۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب
جرم مولی: ۱۹۲٫۱۲۴ گرم بر مول
محلول در: آب

30 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: